Sunday, May 25, 2014

Στους 10 ουρανούς η Ρεάλ!

Ενα λάθος ξεκίνημα της Ρεάλ κόντεψε να τις στοιχίσει την κατάκτηση του τροπαίου. Κι αυτό γιατί η “βασίλισσα”  μπήκε μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ρονάλντο να είναι εξαφανισμένος! Ετσι η Ατλέτικο εκμεταλλευόμενη την άστοχη έξοδος του Κασίγιας κατάφερε και άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με τον Γκοντίν, βάζοντας κυριολεκτικά φωτιά στις εξέδρες...
  Η Ρεάλ προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα και ο χρόνος κυλούσε υπέρ των “ροχιμπλάκνος”. Με την συμπλήρωση μιας ώρας η Ρεάλ ανέβασε την απόδοση της και δημιούργησε ευκαιρίες για να πετύχει το τέρμα που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, κάτι που έγινε στο 93ο λεπτό όταν ο Σέρχιο Ράμος έκανε το 1-1 δίνοντας σπουδαίο ενδιαφέρον στον τελικό.

Στο ξεκίνημα της πρώτης παράτασης η Ατλέτικο έδειχνε φανερά κουρασμένη και προσπαθούσε να αντέξει, ενώ η Ρεάλ έδειχνε πιο... φρέσκια και αποφασισμένη για νίκη. Κάτι που δεν άργησε να φανεί και στο 110ο λεπτό ο Μπέιλ με κεφαλιά έκανε το 2-1, για να έρθει οκτώ λεπτά αργότερα ο Κουρτούα να κάνει το 3-1 “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη. Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν το σκορ καώς στο τελευταίο λεπτό της παράτασης ο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1!.......[enet.gr]