Πέμπτη, 2 Ιανουαρίου 2014

Moliendo Cafe and FYROM (the recognized name)


-
Cuando la tarde languidece
Renacen las sombras
Y en su quietud los cafetales
vuelven a sentir

Esa triste canción de amor
De la vieja molienda
Que en el letargo de la noche
parece gemir
(bis)

Una pena de amor, una tristeza
Lleva el sambo Manuel en su amargura
Pasa incansable la noche
Moliendo café.

Cuando la tarde languidece
Renacen las sombras
Y en su quietud los cafetales
vuelven a sentir
Esa triste canción de amor
De la vieja molienda
Que en el letargo de la noche
parece gemir.

Una pena de amor, una tristeza
Lleva el sambo Manuel en su amargura
Pasa incansable la noche
Moliendo café.(bis)

Cuando la tarde languidece
Renacen las sombras
Y en su quietud los cafetales 
vuelven a sentir
Esa triste canción de amor
De la vieja molienda
Que en el letargo de la noche
parece gemir
Que en el letargo de la noche
Se deja sentir.
---
-

6 σχόλια:

 1. ПИСМО ОД 40 КОНГРЕСМЕНИ ДО ЏОН КЕРИ....Поддршка за прием на FYROM во НАТО....

  Група од 40 американски конгресмени се потпишаа на писмото, подготвено од конгресмените Мајкл Тарнер и Елиот Енгел, со кое се бара прием на FYROM и Црна Гора во НАТО на претстојниот самит во Велика Британија во септември.

  Со писмото воедно се бара и унапредување односно отворање на МАП процесот за Босна и Херцеговина и Грузија, како и внесување на Косово во програмата Партнерство за мир. Писмото е упатено до американскиот државен секретар Џон Кери.

  - Со наближувањето на самитот на НАТО во Британија, ве повикуваме да ги продолжите напорите за проширувањето да биде клучен приоритет за САД и за алијансата. Сметаме дека САД треба да продолжи со тесна соработка со аспирантските земји Грузија, FYROM, Црна Гора и Босна и Херцеговина, како и со другите земји од средна и источна Европа, кои бараат поблиски односи со САД и со НАТО. Во 25-те години по крајот на Сутдената војна, земјите од централна и источна Европа побараа независност, демократија и партнерство со САД и со НАТО. Низ разните програми за соработка, главно водени од НАТО, беа спроведени значителни реформи и обезбеден голем економски раст, поодговорно управување и владеење на правото за милиони Европејци, а во изминатите две децении духот на колективна безбедност на НАТО беше темелникот на стабилноста во регионт. Цврсто веруваме дека искрената перспектива за членство во НАТО за оваа актуелна група земји – аспирантки дополнително ќе ги засили демократските институции и вредности и ќе ја зголеми стабилноста и безбедноста во регионот, пишува во писмото упатено до секретарот Кери.

  Конгресмените го предупредуваат секретарот Кери дека искуството со Украина, и нејзиното одбивање да потпише договор за асоцијација со Европската Унија и оддалечување од НАТО интеграциите, се потсетник за
  опасностите од прекинувањето на проширувањето на Алијансата...................http://www.dnevnik.FYR/default.asp?ItemID=5653D215CE403646A903454283DD7BD5
  10/2/14

  ΑπάντησηΔιαγραφή
 2. The U.S. Congressmen approach Secretary Kerry to make the NATO enlargement a key priority for the United States and the Alliance for NATO’s upcoming Summit. The letter, signed by 42 U.S. Congressmen, advocates granting of Membership Action Plan (MAP) to Georgia.....

  Dear Secretary Kerry,

  As we approach the 2014 North Atlantic Treaty Organization (NATO) Summit hosted by the United Kingdom, we encourage your continued efforts to make enlargement a key priority to the United States and the Alliance. Furthermore, we believe the United States should continue its close partnerships with the aspirant countries of.....................................http://usa.mfa.gov.ge/index.php?lang_id=ENG&sec_id=131&info_id=22624
  10/2/14

  ΑπάντησηΔιαγραφή
 3. Груевски до НАТО амбасадорите: Да се почитува пресудата од Хаг....

  Кредибилитетот на политиката на отворени врати ан НАТО треба да е во склад со исполнувањето на јасно дефинираните критериуми за земјите аспиранти. НАТО треба да го почитува меѓународното право и правото на само идентификација и само определување. Ваква порака пред амбасадорите на земјите членки на Алијансата упати попладнево Груевски.

  Истакна дека FYROM е силно заинтересирана за интензивирање на политичкиот дијалог со ГРЦИЈА и за изнаоѓање на заеднички прифатливо решение на спорот кој е последна пречка на патот на евро атланската интеграција на FYROM.

  Како основачи на меѓународниот суд на правадата, Груевски ги повика земјите членки на НАТО да ги почитуваат одлуките на ова тело за трајнод а се стабилизира регионот на југоисточна европа штоп ќе придонесе за развој на економијата, демократијата ин оперативноста на алијансата во овој дел на светот. Груевски побарал посилен ангажман на земјите членкиво стимулирањето ан двете страни, FYROM и Грција, за изнаоѓање решение на сопорот.................http://www.sitel.com.fyr/fyr/gruevski-do-nato-ambasadorite-da-se-pochituva-presudata-od-hag
  12/2/14

  ΑπάντησηΔιαγραφή
 4. Средба Груевски - Расмусен во Брисел....

  Премиерот Никола Груевски побара од Расмусен почитување на пресудата на Меѓународниот суд на правдата како основа за евроатлантската интеграција на FYROM.

  Посочувајќи дека нашата земја е посветена во преговорите за наметнатиот спор за името во рамки на Обединетите нации, Груевски по денешната средба истакна дека стратешка определба на FYROM е полноправно членство во НАТО и целосна посветеност за постигнување на таа цел....................http://www.sitel.com.FYR/FYR/sredba-gruevski-rasmusen-vo-brisel
  12/2/14

  ΑπάντησηΔιαγραφή
 5. Расмусен: Пресудата во Хаг не не' премислува...

  Слободанка Јовановска
  Ист тајминг (пред самит на Алијансата), иста сценографија, исти изјави и исти прашања - е главната вест од денешната прес-конференција на премиерот Никола Груевски со првиот човек на НАТО, Андерс Фог Расмусен, две години од неговата последна посета на Алијансата заради состанок на Северноатлантскиот совет. Зошто НАТО не го почитува меѓународното право, хашката пресуда и Привремената спогодба, а го бара тоа од земјите-кандидати за прием (како FYROM), беше запрашано од наша страна, на што уследи одговорот што секој го знае напамет во FYROM - дека во Букурешт НАТО кажал што треба да направи FYROM за да се активира поканата.

  „НАТО донесе одлука во Букурешт. Таа беше донесена од сите земји-членки, не само од една. Ние стоиме зад неа и пресудата на Судот во Хаг не ја менува позицијата на Алијансата. Секоја одлука на НАТО се носи со консензус - тоа е правилото кај нас. Рековме дека вратата е отворена, но треба да се исполнат, исто така, и условите“, го повтори по којзнае кој пат кажаниот став генералниот секретар. Откако го поздрави нашето учество во мисиите и цврстата определба да и' се приклучиме на Алијансата, Расмусен му испорача неколку политички барања на премиерот, иако тој изјави дека имаме направено многу реформи и постигнато многу напредок.

  „Ќе биде клучно да го задржите моментумот во реформите. Ефективни демократски структури, инклузивен дијалог и слобода на медиумите се важни за напредокот на вашата евроатлантска интеграција. Соработката меѓу Владата и опозицијата и внатре меѓу заедниците останува суштинска за да се испорача целосен потенција во реформите“, телеграфски наброја генералниот секретар, ставајќи до знаење дека и во Алијансата стигнал добриот глас за состојбите кај нас околу слободата на изразување и демократијата.

  Генерално, убаво звучеше оцената на Расмусен дека FYROM е „силен контрибутор за меѓународниот мир“ и дека во Брисел тоа високо се вреднува, иако освен реторички тоа не се гледа од FYROM. На крајот, тој гарантираше дека НАТО стои зад ставот дека ќе ја прими во членство FYROM веднаш штом го реши спорот со Грција, дека ќе продолжат да не' помагаат во реформите и, како симптоматично, дека таа помош треба да се обезбеди тогаш кога ќе се најде решение за името, да можеме побрзо да и' се приближиме на Алијансата, практично условувајќи го со реформите она што важеше за безусловна покана надвор од проблемот со Грција...........................http://www.utrinski.fyr/default.asp?ItemID=38805198CCBA4F46A8D7DADECD7CE2F7
  12/2/14

  ΑπάντησηΔιαγραφή
 6. Άμεσα αντέδρασε η ελληνική αντιπροσωπεία στην κοινή συνεδρίαση των υπουργών Εξωτερικών και Άμυνας της ΕΕ, στην αναφορά του Γενικού Γραμματέα του ΝΑΤΟ, Γενς Στόλτενμπεργκ, ο οποίος αποκάλεσε την ΠΓΔΜ ως «Μακεδονία»...

  Όπως έγινε γνωστό απόψε από την αντιπροσωπεία θα αποσταλεί επίσημη επιστολή διαμαρτυρίας από τον μόνιμο αντιπρόσωπο της Ελλάδας στο ΝΑΤΟ.
  huffingtonpost.gr

  ΑπάντησηΔιαγραφή

Only News

Featured Post

US Democratic congresswoman : There is no difference between 'moderate' rebels and al-Qaeda or the ISIS

United States Congresswoman and Democratic Party member Tulsi Gabbard on Wednesday revealed that she held a meeting with Syrian Presiden...

Blog Widget by LinkWithin